Folia spawalnicza


Ochrona w trakcie spawania

Folia spawalnicza została stworzona z myślą o osobach, które swoje stanowiska pracy mają bardzo blisko stanowisk spawaczy. Spawacz w trakcie swojej pracy jest ubrany w ubranie ochronne, okulary i rękawice, osoba pracująca na innym stanowisku takiego stroju nie posiada. Folia spawalnicza ma więc chronić wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu przed oparzeniami, ostrym światłem oraz promieniowaniem podczerwonym oraz ultrafioletowym. Podczas spawania powstaje dużo odprysków. Taka folia ma chronić również przed nimi.

Folia spawalnicza ma swoje cztery stopnie przejrzystości. Każdy stopień ma przypisany do siebie kolor, w celu rozróżnienia. Jest ona wykorzystywana do produkcji ekranu spawalniczego, jak również całej osłony spawalniczej. Kolory, jakie możemy tutaj wyróżnić, to czerwony, brązowy, jasny zielony oraz matowy zielony. Folie spawalnicze są częściowo przejrzyste w celach bezpieczeństwa spawacza. Pracownik ten musi być widoczny dla innych, żeby w razie potrzeby udzielić mu natychmiastowej pomocy. Funkcja przezroczystości ma również na celu kontrolę pracownika. Kierownik w każdej chwili może skontrolować pracownika, czy ten wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Czynniki niebezpieczne w trakcie spawania

Takie rozwiązanie nie jest kosztowne, a ma wiele plusów, zarówno dla pracowników, jak i szefostwa. Trzeba przyznać, że pracownik, który wykonuje zawód spawacza, nie ma komfortowych warunków pracy, jest narażony na wiele szkodliwych czynników, dlatego zarówno jego, jak i resztę pracowników trzeba chronić najlepiej jak tylko się da. Folia spawalnicza jest jednym z takich sposobów. Dzięki niej można uniknąć wiele przykrych sytuacji w trakcie pracy. Pracodawca zatrudniający każdego pracownika ma obowiązek zapewnić mu jak najlepsze warunki pracy oraz chronić go przed czynnikami niebezpiecznymi. Nie chodzi tutaj tylko o zawód spawacza, ale o każdy inny. Pracodawca ma obowiązek wykonywać swoją pracę, ale pracodawca również ma parę obowiązków wobec swojego pracownika. Zaopatrując się w taką folię trzeba pamiętać, że musi ona spełniać normy EN 1598/ ISO 25980.

Szczegóły: https://ekranypcv.pl/