Ogród od podstaw


Nie ma znaczenia, czy chcesz stworzyć nowy ogród, czy przeprojektować swój ogród: poświęć trochę czasu, aby ewentualnie narysować plan i dowiedzieć się, co zakwitnie i będzie się rozwijać w Twoim ogrodzie. Zależy to w dużej mierze od warunków regionalnych. Należy wyjaśnić następujące pytania: Jaki rodzaj gleby ma twój ogród? Jak zachowują się warunki oświetleniowe i pogodowe? Czy wymagana jest parawan? Jak chcesz wykorzystać swój ogród i jakie potrzeby powinien on zaspokajać?
Im bardziej umiejętnie podzielisz mały ogród na poszczególne obszary, tym ciekawszy i większy się on pojawi. Aby optymalnie zaprojektować swój mały ogród, ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad:
Podziel obszar swojego ogrodu na co najmniej dwie lub trzy wyraźnie wydzielone strefy, w zależności od tego, co jest dla Ciebie najważniejsze .
Prostą wskazówką dla długich, wąskich ogrodów jest podzielenie ich na różne strefy za pomocą elementów poprzecznych, wykorzystując na przykład pergole. Samotne, piękne krzewy lub drzewa są jeszcze lepsze. Różnice w wysokości są szczególnie skuteczne: nawet w naturalnie równych obszarach można budować różnice wysokości za pomocą stopni. Ścieżki również odgrywają ważną rolę: ścieżka prosta tylko wzmocniłaby wrażenie długiego obszaru. Jednak ścieżki, które „gubią się” za drzewami, krzewami i innymi przegrodami ogrodowymi, a następnie przecinają posesję, ponownie wprowadzają napięcie do ogrodu i sprawiają, że wygląda to ciekawie. Sprytnie rozplanowane ogrody na zboczach wzgórz oferują wiele możliwości projektowania. Jednak kluczem do ogrodniczego zagospodarowania skarpy są schody prowadzące do domu i patio. Materiałem na te schody są beton, wypełnienia ziemne, drewno, kłody i kamienie naturalne. W każdym razie ważny jest precyzyjnie zaplanowany i dobrze wykonany fundament. Przy ścianach oporowych i schodach wskazane jest sadzenie krzewów zimozielonych. Zapewniają piękny widok na ogród nawet zimą. Jeśli nachylenie ogrodu na zboczu nie jest zbyt strome, warto posadzić rośliny o mocnych włóknistych korzeniach: Przymocowują one warstwę próchnicy gleby tkanką korzeniową – najlepiej sadzić je w poprzek zbocza. Dzięki temu woda nie spływa zbyt szybko i jest lepiej rozprowadzana w glebie.
Jeśli sam nie wiesz co zrobić w ogrodzie, albo zwyczajnie się na tym nie znasz, poproś o pomoc profesjonalistów. Odpowiednią firmę znajdziesz w Internecie wpisując hasło „zakładanie ogrodów Katowice”.

Więcej znajdziesz na: https://ogrody-projekty.pl/